СУ „Христо Ботев“ – гр. Камено с нов модерен STEM център
На 27 май 2026 г. в СУ „Христо Ботев“ – гр. Камено бе
официално открит новият „Център по природни науки и механизация“, изграден по
проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост по
процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“.
Сред официалните гости на откриването бяха кметът на община
Камено г-н Жельо Вардунски, заместник-кметът и член на Обществения съвет към СУ
„Христо Ботев“ г-н Венцеслав Ценов, началник Дейност „Просвета“ г-жа Стоянка
Желева, началникът на РУ – гр. Камено г-н Веселин Димитров, председателят на Училищното
настоятелство г-жа Ирена Ванева, членовете на Обществения съвет г-жа Петя
Костова и г-н Милен Ангелов, секретарят на МКБППМН г-жа Искра Петрова, ИДПС г-н
Йордан Йорданов, родители и партньори на училището.
Новият „Център по природни науки и механизация“ разполага с
два съвременно оборудвани кабинета и високотехнологични решения, които ще
превърнат обучението по природни науки, технологии и инженерни дисциплини в
истинско вдъхновяващо преживяване за учениците. В модерната и интерактивна
среда те ще имат възможност не само да усвояват знания, но и да ги прилагат
чрез практически дейности, експерименти и изследователски подходи, които
развиват любопитството, креативността и уменията им.
По време на официалното откриване бяха представени
впечатляващи демонстрации и научни опити, подготвени от ученици и
преподаватели, които предизвикаха интереса на гостите. Посетителите имаха
възможност да се запознаят отблизо с възможностите на новото оборудване, да
разгледат STEM пространствата и да станат част от атмосферата на иновации,
творчество и съвременно образование, която вече ще бъде част от ежедневието на
СУ „Христо Ботев“ – гр. Камено.
С откриването на новия STEM център училището прави още една
важна крачка към модерното и качествено образование, насочено към развитието на
уменията и потенциала на учениците в съответствие със съвременните изисквания и
предизвикателства на бъдещето.





